Jak zaaranżować, ale i zagospodarować mały warsztat w garażu?


Majsterkowanie jest przyjemnością, świetnym hobby, ale też sposobem na odstresowanie się. Dlatego warto majsterkować. Oczywiście trzeba mieć gdzie. Polecamy więc przygotować taką przestrzeń, w której będzie to bezpieczne. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam, jak zagospodarować i zaaranżować mały warsztat w garażu.

Krok 1: O ergonomii słów kilka

Na początek pamiętajcie, że bezpieczeństwo i wygoda pracy są najważniejsze. Należy więc szukać takich rozwiązań, które je zapewnią. Warto wydzielić sobie miejsce w garażu, które jest dobrze wentylowane. Może więc znaleźć się np. blisko okna bądź też w samym rogu pomieszczenia. Pamiętajcie, aby podłoga i ściany były wyłożone mocnym materiałem. Mogą to być płytki techniczne, które są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dobrze jeżeli nie są też śliskie. Oczywiście ściany możecie pomalować, jednak nie ma się co oszukiwać, lepiej sprawdzą się na niej płytki, gdyż zwyczajnie łatwiej utrzymać je w czystości. Już na tym etapie należy zadbać też o oświetlenie i tutaj lampy halogenowe sprawdzą się wręcz idealnie. Możecie oczywiście postawić na oświetlenie LED typu świetlówki. Dodatkowo warto doświetlić jeszcze miejsce, gdzie będziecie pracować. Tutaj małe lampy sprawdzą się wręcz idealnie. Skoro ergonomia już zachowana, czas przejść do kolejnego etapu.

Krok 2: blat roboczy

Oczywiście jednym z najważniejszych elementów wyposażenia, a w zasadzie najważniejszym, jest blat roboczy. Można go zakupić, ale można też wykonać go samodzielnie. Pamiętajcie, że taki stół nie powinien być niższy niż 85 cm. Jeżeli więc macie nieco chęci i czasu, to możecie wykonać stół warsztatowy drewniany. Do tego celu potrzebujemy belek 10 cm na 10 cm oraz elementów poziomych 10 cm x 5 cm. One będą stanowiły konstrukcję i na ich powierzchni zamontujemy blat. Tą konstrukcję łączymy za pomocą śrub zamkowych, pamiętając dodatkowo, by nakrętkę wpuścić w otwór i tutaj musicie wiedzieć, że nie może ona wystawać poza obrys krawędziaka. Montujemy teraz blat i tutaj również warto wzmocnić jego konstrukcję, używając wsporników. Przydadzą się też kleje do zastosowań profesjonalnych, a dokładnie do drewna, które zapewnią jeszcze większą stabilność. Dodatkowo boki i tył wzmacniamy jeszcze zastrzałami. Całość należy zaimpregnować. Można użyć tutaj lakierobejcy. Dzięki temu zapobiegniecie wnikaniu brudu, ale i poprawicie efekt estetyczny. Blat roboczy jest już gotowy. Warto dodatkowo zaopatrzyć się w wózki warsztatowe, które są mobilne.

Krok 3: stołek warsztatowy jest ważny

Wiele prac w warsztacie wykonuje się w pozycji siedzącej. W końcu jest to bezpieczniejsze i wygodniejsze. Dlatego należy wybrać taki stołek, który zapewni maksimum wygody. Na pewno musi być on stabilny i posiadać obrotowe siedzisko, np. z lakierowanej sklejki. Tutaj polecamy Wam taborety z płynnym zakresem regulacji, które posiadają metalową konstrukcję. Zwróćcie też uwagę na kółka, które powinny być dostosowane do powierzchni twardych. Ponadto kółka powinny mieć również opcję blokowania. Oczywiście taki stołek powinien być łatwy do utrzymania w czystości. Zwróćcie też uwagę czy taboret posiada atest badań wytrzymałościowych. Możecie oczywiście zdecydować się na krzesło z oparciem, które jest profilowane. Jeżeli macie chęci, czas i nieco umiejętności, to do zwykłego taboretu możecie wykonać samodzielnie oparcie. I tutaj także sprawdzą się profesjonalne kleje, które zakupicie w sklepie ataszek.pl.

Miejsce do przechowywania – co wybrać?

W warsztacie trzeba odpowiednio przechowywać narzędzia czy też elektronarzędzia. Jest to niewątpliwie ważne dla komfortu pracy, ale jeszcze ważniejsze dla bezpieczeństwa. Do tego celu doskonale sprawdzą się przeróżne kontenerki mobilne, ale jeszcze lepiej wykorzystać tablicę narzędziową. Dostępne w sieci modele są naprawdę niedrogie, a przy tym można znaleźć takie rozmiary, które sprawdzą się nawet do wnętrza o małej kubaturze. Dzięki nim uzyskacie porządek w miejscu pracy. Po dniu majsterkowania warto wszystkie elementy schować na swoje miejsce. Jeżeli macie dzieci, to pamiętajcie, aby nie miały one dostępu do warsztatu, bo wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do wypadku. Przydadzą się na pewno zamykane na klucz szuflady.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *