Prowadzenie gospodarstwa rolnego nie jest łatwe i niestety z roku na rok zyski jakie można osiągnąć maleją. Oczywiście na taki stan rzeczy ma wpływ wiele czynników, ale jednym z najważniejszych jest czynnik dotyczący braku konkurencyjności polskich gospodarstw w stosunku do tych z Europy Zachodniej. Dziś podpowiemy Wam, jak zaplanować rozwój gospodarstwa, by w przeciągu 5 lat podwoić swoje zyski.
Profil gospodarstwa, a zapotrzebowanie rynku
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że z powodu agresji Rosji na Ukrainę doszło do zaburzenia koniunktury rynkowej. Otóż Rosjanie na potęgę kradną ukraińskie zboże, a przy tym niszczą z pełną premedytacją uprawy. Choć rolnicy nadal się starają pracować, to jednak ryzykują życiem. Efektem owej sytuacji jest to, że wiele krajów szczególnie tych słabo rozwiniętych może mieć problem z pozyskaniem zboża. Jednocześnie nadal nie wiadomo czy w najbliższym czasie dojdzie do pokoju. Nawet jeżeli tak się stanie, to Ukrainę czekają lata pracy poświęcone na odbudowę. Nie tylko rynek ukraiński ucierpiał, ale też z powodu sytuacji, sankcji, a przy tym dużej inflacji (choć już nie spowodowanej wojną) ceny wzrastają i dotyczy to nie tylko paliw, lecz także produktów spożywczych. Pomyślcie tylko ile obecnie kosztuje mięso. Cena piersi jeszcze do niedawna wynosiła około 17 złotych, a teraz za filety z kurczaka trzeba zapłacić nawet 30 złotych. Na skutek jeszcze niedawnej pandemii także gospodarka ucierpiała i wiele firm zbankrutowało. Z tego też powodu i sytuacja w rolnictwie nie jest kolorowa. A przecież trudno zrezygnować z prowadzenia gospodarstwa, szczególnie gdy wszystkie pieniądze inwestuje się w tę gałąź przemysłu. Dlatego biorąc pod uwagę czynniki należy zastanowić się czy przypadkiem nie jest to dobry moment na zmianę profilu gospodarstwa i dostosowania go do zapotrzebowania rynku. Polskie mięso osiąga wysokie ceny, a przy tym nawet w skupie można zarobić więcej. Występuje też duże zapotrzebowanie na produkty ekologiczne, ale i zboże. Te profile wydają się więc być najlepsze, gdyż w latach kolejnych można spodziewać się jeszcze większego zapotrzebowania.
Unowocześnienia, które zapewniają efektywność pracy
Praca w gospodarstwie nie może opierać się na archaicznych metodach. Nie można przecież zaprzęgać konia do pracy na roli. Trzeba iść zgodnie z myślą zachodnią i wprowadzać unowocześnienia, dzięki którym zyski z prowadzenia gospodarstwa mogą rosnąć. Należy więc zadbać o jakość oferowanych usług czy towarów, a przy tym przyśpieszyć pracę. Otóż pamiętajcie, że nie musicie od razu kupować nowych maszyn, które swoja drogą kosztują horrendalne pieniądze. Możecie wypożyczać sprzęty czy wziąć je w leasing. Ale możecie równie dobrze postawić na unowocześnienie swoich maszyn. W tym przypadku pozornie małe zmiany dają duże efekty. Doskonałym tego przykładem jest wymiana opon. Trzeba postawić tutaj na opony rolnicze najwyższej jakości.
Jakie opony rolnicze wybrać?
Wybór opon jest duży. Ale jak wiadomo należy kierować się ich jakości i trwałością. Doskonałym wyborem są opony radialne. Posiadają charakterystyczny kord osnowy, który jest poprowadzony prostopadle do drutówki. Takie opony są zdecydowanie bardziej przyczepne i mają mniejszy opór toczenia. A dzięki temu spalanie benzyny będzie mniejsze. Dzięki stabilności sprawdzą się nawet na bardziej nierównym terenie. Nie można również zapominać, że nie uszkadzają gruntów. Tutaj polecamy Wam opony rolnicze w alleopony24.pl. Są ekonomiczne, ale i funkcjonalne, a przy tym dostępne w korzystnych cenach.
Ekologiczne rozwiązania i efektywność ich stosowania
Nie można zapominać jak ważna w rolnictwie jest ekologia. Obecnie szuka się takich rozwiązań, które sprawiają, że gospodarstwo staje się bardziej ekologiczne, a przy tym obniżają się kwoty rachunków. W tym przypadku warto zainwestować w panele fotowoltaiczne i zyskać „swój” prąd. Choć inwestycja w dobre panele nie jest tania, to jednak się opłaca, gdyż rachunki znacznie się obniżą. A taka inwestycja naprawdę szybko się zwróci. Można też skorzystać z dofinansowań.