Majowa metamorfoza Twojego ogrodu, ale szybka i efektowna


Maj to dobry miesiąc na założenie ogrodu. Przymrozki już raczej się nie zdarzają, zatem można wysiać trawę, ale i posadzić rośliny. Ogród w maju może nabrać kształtu. Oczywiście w maju można przeprowadzić również metamorfozę istniejącego ogrodu, zająć się przycinaniem roślin, czy też uzupełnianiem rabat o nowe gatunki. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak przeprowadzić szybką i efektowną majową metamorfozę ogrodu.

Prace z trawnikiem po zimie możesz rozpocząć już pod koniec kwietnia

Metamorfozę czas zacząć od trawnika. Z pewnością po zimie jest z nim sporo pracy. Warto przeprowadzić wertykulację, by pozbyć się filcu i aerację, by go napowietrzyć. W kwietniu mogą już wyrastać chwasty, zatem trzeba je usunąć razem z korzeniami, chyba że toleruje się obecność w ogrodzie choćby koniczyny, która jest pokarmem dla wielu zwierząt, zwłaszcza gospodarskich, ale nie tylko. Koniczyna kwitnie małymi czerwonymi kwiatkami, które zapylane są przez owady. Jest elementem ogrodu przyjaznego pszczołom. Zawiera sporo azotu i po skoszeniu trawy może być wykorzystana jako nawóz. Trawnik w maju musisz kosić co tydzień lub co dwa tygodnie, w zależności od tempu wzrostu i tego na jakiej wysokości chcesz go utrzymywać. To dobry czas na nawożenie nawozem azotowym. Oczywiście trzeba też pamiętać o regularnym podlewaniu.

Usuń chwasty z rabat i przytnij kwiaty, uzupełnij rabatę o nowe cebulki kwiatów

Na pewno chwasty już te mało pożyteczne mogą pojawić się na rabatach, dlatego czas je usunąć. Maj to również odpowiedni czas na przycinanie róż. Kwiaty posadzone jesienią właśnie w maju i czerwcu będą zdobiły Twój ogród. Dotyczy to nie tylko róż, których kwiaty pojawią się w czerwcu, ale i tulipanów. Niektóre gatunki tulipanów pojawiają się nawet w kwietniu. Cebulki tulipanów wykopuje się po przekwitnięciu kwiatów i i ich ogłowieniu, ale i przekwitnięciu liści, tak by zachowały jak najwięcej cennych składników odżywczych na kolejny sezon sadzenia. Warto odwiedzić sklep ogrodniczy cebulki-kwiatowe.pl, gdzie znajdzie się wiele gatunków, które można sadzić zarówno jesienią, jak i wiosną. Z majem w sposób szczególny kojarzą się lilie i konwalie. Również te kwiaty sadzi się jesienią. Lilie tygrysie kwitną od maja do połowy lipca. Cebulki kwiatów lilii można także zakupić we wspomnianym sklepie. Kolorowa rabata zdobiąca ogród od maja do początku wakacji, a nawet dłużej sprawi, że ogród przejdzie naturalną metamorfozę od stanu zimowego uśpienia do okresu kwitnienia.

Przytnij zasadzone krzewy ogrodowe, czyli przeprowadź ich prześwietlanie, aby już niedługo mogły zakwitnąć i wydać owoce

Istotne znaczenie ma także przycięcie krzewów owocowych, aby mogły wydać obfite plony. Należy to zrobić właśnie w maju, bo większość gatunków owocuje w lipcu lub sierpniu. Dotyczy to zarówno porzeczek, malin, jak i jeżyn. Prześwietlenie jak sama nazwa wskazuje gwarantuje większy dostęp rośliny do światła, co sprawia, że może obficiej owocować, a owoce mogą szybciej dojrzewać. Podobnie jak w przypadku kwiatów, szczególnie cebulek kwiatów najlepszym terminem na sadzenie krzewów jest jesień, a nie wiosna, choć oczywiście właśnie w maju można sadzić krzewy owocowe.

Wstaw altankę do swojego ogrodu, aby móc cieszyć się czasem na łonie natury

Na pewno szybką i efektowną przemianę Twojego ogrodu zapewni wstawienie do niej altanki. Możesz wybrać drewnianą osadzoną na betonowym fundamencie. Altankę możesz upiększyć oświetleniem LED, które będzie efektowne w godzinach wieczornych. Do ogrodu możesz też wstawić donice z kwiatami. W maju można sadzić w donicach begonie stale kwitnącą, szałwię, a nawet słoneczniki. Warto pamiętać, by zabezpieczyć altanę przed wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych. W końcu majowe deszcze nie są rzadkością. Oczywiście może być tak, że konstrukcja jest fabrycznie zabezpieczona i można oszczędzić sobie tej pracy. W altanie w otoczeniu kwitnących majowych kwiatów świetnie spędza się czas, popijając kawę czy czytając gazetę. Czas spędzany na łoni natury, na własnym skrawku zieleni jest niezwykle cenny.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *