Tradycyjna kontra nowoczesna – jaka metoda golenia jest lepsza właśnie dla ciebie?


Golenie nie jest ulubioną czynnością wielu mężczyzn. W końcu bardzo łatwo można zaciąć skórę i wtedy trzeba szybko tamować krwawienie, a niejednokrotnie chodzić z plastrem na twarzy. Chwila nieuwagi wystarczy, jednak przy goleniu podobnie jak w przypadku innych czynności, wprawa czyni mistrza. W dzisiejszym poradniku przedstawimy tradycyjną i nowoczesną metodę golenia, a także je ze sobą porównamy. Która z nich jest lepsza dla Ciebie? Przekonajmy się!

Tradycyjne golenie brzytwą do golenia – co należy wiedzieć?

Aby zacząć golić się brzytwą przede wszystkim trzeba zainwestować w wysokiej klasy ostrze. Brzytwa do golenia dobrego producenta nie musi być wcale bardzo droga. Dużym atutem jest możliwość wymiany ostrza po kilku goleniach, bowiem do najpopularniejszych należą brzytwy na żyletki. Takie rozwiązanie jest po prostu bardziej higieniczne i stosowane przez zakłady barberskie. W końcu odkażanie brzytwy po każdym kliencie trwałoby sporo czasu, dlatego profesjonaliści stawiają na wygodniejsze rozwiązanie. Oczywiście dostępne są także brzytwy bez wymiennego ostrza i jeżeli masz ochotę na gadżet retro, którego używali dziadowie i pradziadowie, to z pewnością taki znajdziesz. Niemniej jednak taką brzytwę trzeba ostrzyć na specjalnym skórzanym pasie. Aby golić się brzytwą do golenia, niezależnie od tego jaki model wybierzesz, koniecznie musisz opanować chwyt.

Jak golić się brzytwą do golenia?

Do użytkowania brzytwy do golenia potrzebny jest specjalny pas do polerowania i osełka do ostrzenia. Najpierw przed goleniem trzeba odpowiednio przygotować twarz i zmiękczyć zarost. Najlepiej na dwie lub trzy minuty położyć na twarz gorący ręcznik, który spowoduje rozszerzenie porów. Następnie należy na twarz nałożyć żel lub olejek zmiękczający zarost. Dopiero na tym etapie przystępuje się do nałożenia na twarz wyrobionej wcześniej piany. Można użyć kremu lub mydła do golenia do jej sporządzenia w tyglu. Oczywiście najlepiej nakładać ją pędzlem do golenia. Skoro golenie ma być tradycyjne, to wybieramy pędzel z naturalnym włosiem borsuka. Jeśli jednak masz przed tym etyczne opory, znajdziesz również pędzle do golenia syntetyczne, które imitują to włosie. Musisz pamiętać, by sięgnąć po produkt najwyższej jakości, który może się równać z właściwościami naturalnego włosia. Wielu mężczyzn zastanawia się, jak trzymać brzytwę. Otóż zawsze podtrzymuje się dolną część trzpienia kciukiem, a trzy środkowe palce powinny obejmować ząbki brzytwy. Mały palec powinien być umiejscowiony na tzw. ogonie brzytwy. Uchwyt brzytwy powinien znaleźć się pomiędzy małym palcem a palcem serdecznym. Można golić się brzytwą do golenia z włosem lub pod włos. Pierwsza metoda jest łatwiejsza i tu golimy się pod kątem 30 stopni. Natomiast pod włos trzeba utrzymywać kąt golenia nie większy niż 15 stopni. Brzytwą do golenia można ogolić się niezwykle precyzyjnie.

Tradycyjne metody golenia – maszynka do golenia na żyletki zamiast maszynki jednorazowej

W przypadku tradycyjnego golenia maszynką do golenia na żyletki przygotowanie do golenia jest dokładnie takie samo jak w przypadku brzytwy. Zarost trzeba dobrze zmiękczyć. Wato wiedzieć, że maszynki do golenia na żyletki różnią się budową. Można wybrać takie z otwartym ostrzem albo motylkowe czy też z grzebieniem zamkniętym. Pierwszy model maszynek jest dedykowany dla zaawansowanych. Maszynki motylkowe dobrze sprawdzają się dla mężczyzn ze skórą wrażliwą. Ostatni rodzaj maszynek jest uniwersalny i można nazwać je średnio-agresywnymi. Maszynki otwarte są dedykowane dla mężczyzn o grubym zaroście. Na pewno tutaj nie trzeba opanowywać skomplikowanego chwytu jak w przypadku brzytwy i to jest plus. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że takie rozwiązanie jest droższe.

Nowoczesne metody golenia – czy warto oszczędzać na maszynce do golenia elektrycznej?

Oczywiście wielu mężczyzn jest zwolennikami nowoczesnej metody golenia maszynką elektryczną. Tutaj do wyboru są różne głowice i tryby pracy. Na pewno najlepszej jakości są maszynki ładowane w stacji dokującej. Są wygodniejsze od tych z kablem. Ponadto wśród takich maszynek elektrycznych można znaleźć i takie, które nadają się zarówno do golenia na sucho, jak i mokro. To na pewno rozwiązanie dla mężczyzn, którzy szukają szybkiego sposobu golenia, a jednocześnie nie wyobrażają sobie golenia na sucho ze względu na wrażliwą skórę. Trzeba jednak pamiętać, że taką maszynką trudno jest się ogolić idealnie na gładko, jak w przypadku tradycyjnych metod golenia.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *